Search
Close this search box.
logo lab white

Mastering English Composition

Mastering English Composition

This course of instruction on English composition consists 14 units, accompanied by 12 videos and 30 practice exercises, with an answer key built into the program.

The cost of the course is as follows:

  • The Regular price is $117.
  • The Discounted Price for high school and college students is $97.
  • If you want to have a look at a unit before committing to buy, you may access Unit 1. by simply providing your email.

$117.00

Mastering English Composition

Category

Description

This course of instruction on English composition consists 14 units, accompanied by 12 videos and 30 practice exercises, with an answer key built into the program. The units of instruction are as follows:

  1. Getting Started
  2. Words
  3. Sentences
  4. Paragraphs
  5. The Draft
  6. Clarity
  7. Simplicity
  8. Advocacy
  9. Punctuation
  10. Grammar
  11. Capitalization, Italics and Numbers
  12. Proofreading
  13. Resources for the Writer
  14. Summing Up

Additional information

I Want To:

Purchase at Regular Price, Purchase at the Student Price, Have a look for free at Unit 1

Newsletter

Copyright writingwithlucyLLC 2023. All Rights Reserved